شهرهای قبرس شمالی

نيكوزيا (لفگوشا)

شهرهای قبرس شمالی نيكوزيا پايتخت و بزرگترين شهر قبرس شمالي مي باشد و ساختمان هاي اداري و دولتي ، دفاتر و نمايندگي هاي كشور هاي خارجي و همچنين مقر سازمان ملل در اين شهر واقع گرديده است. شهر نيكوزيا ، تنها پايتخت دو تكه شده در دنيا مي باشد كه نيمي از آن در اختيار قبرس ترك و نيم ديگر آن در اختيار قبرس يوناني مي باشد و طبق توافقات بين دوكشور عبور و مرور شهروندان بدون نياز به مجوز و تنها با كارت شناسايي صورت مي پذيرد.

بسیاری از شرکت‌های خارجی، کالج‌های آمریکایی،دانشگاه قبرس و مرکز اقتصادی و تجاری کشور در آن جمع شده‌اند. بهترین مکان اقامت برای کسانی که می خواهند به گشت و گذار در تمام جزیره بپردارند چون نیکوزیا به دلیل نزدیک بودن به قلب جزیرۀ قبرس، بهترین گزینه است.

آب و هوا

نیکوزیا تحت تاثیر آب و هوای استپی محلی است. در طی سال میزان بارش بسیار کم است. متوسط دما در این منطقه حدود 18/8 درجه سانتی گراد است.

نیکوزیا بعد از بحران‌های سیاسی سال ١٩٧٤ در این کشور، به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شد: نیکوزیای شمالی مربوط به کشور ترکیه است و به لفکوشا معروف است و نیکوزیای جنوبی، که لفکوزیا نامیده می‌شود، پایتخت رسمی کشور قبرس به حساب می‌آید.

شهرهای قبری شمالی
فاماگوستا (ماگوسا)

در شمال شرقی قبرس قرار دارد. این شهر معروف مدیترانه ای دارای تاریخ غنی و فراوانی است . زیباترین کلیساها و ساختمانهای قدیمی با معماری مدرن را مي توان در فاماگوستا دید.

فاماگوستا یکی از بهترین شهرهای قبرس شمالی برای زندگي میباشد و زيبايي آن توجه همه را به خود جلب مي نمايد.

فاماگوستا همچنین دارای ساحلهای زیبا با شنهای طلایی می باشد که در شمال قبرس مشاهده می شود که خیلی کم یاب است. شما با شن های طلایی در تعطیلات در شهر زیبای فاماگوستا لحظات فراموش نشدنی خواهید گذرانید. کلیساهای زیادی در قبرس وجود دارد که تاریخ کلیساها مربوط به زمان قرن سوم میلادی میباشند . شهر فاماگوستا منزلگاه مناظر و مکان هایی مثل خرابه های شهر سالامیس – خانقاه سنت برناپاس – مسجد لالا مصطفی پاشا – کلیسای جامع سنت نیکولاس و برج اوتلو می باشد.

گيرنه

گیرنه “جواهر قبرس” نامیده می شوند. این شهر که در قبرس شمالی واقع شده و در ۶۴ کیلومتری از کشور ترکیه قرار دارد.

گیرنه، یکی از زیباترین شهرهای قبرس شمالی می باشدکه سفر به آن، خاطرات فراموش‌نشدنی و بی‌نظیري را برايتان به ارمغان خواهد آورد .

مناظر زيباي توامان كوه و درياي آن بسيار مورد توجه بوده و در كنار جاذبه‌های طبيعی داراي مكان هاي تاريخي و فرهنگي ديدني اي نيز مي باشد.

بندر گیرنه شهری زیبا، توریستی و کوچک است ، خانه های این شهر اغلب ویلایی هستند و ساختمان بلند به ندرت در آن بچشم میخورد. گیرنه یا کایرنیا مهم‌ ترین شهر سواحل شمالی قبرس به شمار میرود . بندر قدیمی شهر و قلعه شهر از محبوبترین و معروفترین مناطق گردشگری شهر گیرنه به شمار میروند . وجود جاذبه‌های تاریخی در کنار دیدنی‌های طبیعی و فرهنگی، شهر گیرنه را به یکی از مقاصد اصلی توجه جهت زندگي و گردشگري تبدیل کرده است.

فهرست